Na rynku chemicznym można spotkać szeroki asortyment sprzętu laboratoryjnego. Niezwykle popularne są pipety, które pozwalają odmierzać substancje ciekłe. To naczynia, które mają formy rurki o regularnym kształcie. Najczęściej są produkowane ze szkła bądź tworzywa sztucznego. W zależności od potrzeb producenci oferują zwężane lub rozszerzane u dołu. Chociaż pipety wydają się niepozorne przez swój wygląd, tak w rzeczywistości stanowią element laboratorium wyposażenia. Czym są i jakie zastosowanie mają te przyrządy? Te kwestie opisujemy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Czym są pipety?

Pipety są określane za pomocą wielu definicji. Najczęściej jednak literatura wskazuje, iż są to skalibrowane zakraplacze. Zanim przejdziemy do kwestii typów pipet, warto wspomnieć, w jakich dziedzinach są one wykorzystywane. 

Przede wszystkim pipety są używane w biologii, medycynie i chemii. Na rynku chemicznym funkcjonuje wielu producentów, oferujących omawiane zakraplacze w różnych wielkościach. Te duże pozwalają na transport niebezpiecznych substancji w dokładnie odmierzonych ilościach. Praca pipet jest bardzo często kontrolowana przez zaawansowane komputery, co przekłada się na realizację przez badaczy analiz na najwyższym poziomie. 

Pipety – rodzaje?

Naukowcy wykorzystują trzy rodzaje pipet. Każdy typ różni się zastosowaniem, materiałem i rozmiarem. Pierwszym rodzajem jest pipeta Pasteura. Pipety tego typu charakteryzują się nieskomplikowaną budową. Zwężają się ku dołowi. Stosowane są do odmierzania niewielkich ilości substancji za pomocą ssawki. Zazwyczaj pipety Pasteura wytwarzane z tworzywa sztucznego są jednorazowego użytku.

Kolejnym rodzajem są pipety miarowe. Jeśli chodzi o długość, to są najdłuższe spośród pozostałych rodzajów. Potrafią sięgać nawet do 100 cm długości. Naukowcy stosują je, aby precyzyjnie dokonać pomiarów. Jest to możliwe, dzięki skali, na której końcu jest pompa lub ssawka, w zależności od zakupu. 

Spośród wielu propozycji, rosnącą popularnością cieszą się pipety automatyczne. Posiadają specjalne mechanizmy, które pozwalają pobrać daną substancję za pomocą tłoczka. Producenci produkują zarówno duże, jak i małe egzemplarze. 

Jak poprawnie używać pipety?

Jeśli chcemy pobrać daną substancję za pomocą pipety, należy zachować spokój. Wszelkie gwałtowne ruchy i dotykanie ścian pojemnika może sprawić niepoprawne pobranie substancji i tym samym może nastąpić sfałszowanie wyników danego badania. Pipetę trzeba trzymać pewnie w dłoni w pozycji pionowej. Taka praktyka pozwala uniknąć błędów pomiarowych.