Szwecja to bardzo popularny kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Każdego roku wiele osób z kraju nad Wisłą trafia do tego nadbałtyckiego państwa, by znaleźć lepiej płatną pracę, czy nawet otworzyć własną działalność. Wtedy bardzo ważne jest odpowiednie zrozumienie tego, jak działa system podatkowy. Gdzie można otrzymać kompleksowe doradztwo w tej kwestii?
Podatki w Szwecji — co warto o nich wiedzieć?
Znajomość systemu podatkowego w kraju, w którym zamierzamy pracować, jest bardzo istotna. W ten sposób można wiedzieć, czy otrzymujemy odpowiednio wysokie wypłaty i jak dużo z nich powinno trafiać do państwa. Co więc warto wiedzieć na temat szwedzkiego systemu podatkowego?
Podatki są oczywiście obowiązkowe dla każdej osoby, która jest zatrudniona na terenie Szwecji lub prowadzi w tym kraju własną działalność gospodarczą. Podstawowe daniny to podatek dochodowy, od zatrudnienia oraz od towarów i usług. Najważniejszy w tym wszystkim jest naturalnie podatek dochodowy. Do kwoty 598 500 koron szwedzkich rocznie, czyli około 228 tysięcy złotych wynosi on 31%. Dochody powyżej tego limitu są objęte nie tylko podatkiem lokalnym w wysokości 31%, ale też ogólnokrajowym, który wynosi 20%.
Można być też obarczonym podatkami na nieco innych zasadach. Dotyczy to osób, które nie są uznawane za rezydentów podatkowych. Każdy, kto w Szwecji spędza mniej niż 183 dni w ciągu, może skorzystać z opodatkowania kwotą zryczałtowaną. Wysokość takiego podatku to 25% od wysokości wynagrodzenia brutto. Dodatkowo wtedy można też liczyć na uzyskanie zwrotu podatku. Dotycz on np. wydatków związanych z pracą oraz podróżą.
Jak rozliczać swoje dochody w Szwecji?
Chcąc rozliczać się w Szwecji, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy wiedzą, w jakich aspektach można liczyć na niemałe oszczędności. Dlatego niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność gospodarczą na terenie tego kraju, czy też jesteśmy zatrudnieni w jednej z tutejszych firm, dobry pomysł to znalezienie doradcy podatkowego.
Z racji na sporą popularność Szwecji jako kierunku emigracji zarobkowej nie jest to wcale takie trudne. Istnieją np. całe biura, które specjalizują się w doradztwie podatkowym dla osób zatrudnionych w tym kraju. Jeśli chodzi o podatki Szwecja nie ma oczywiście bardzo skomplikowanego systemu. Należy do niego jednak całkiem sporo ulg, z których można skorzystać i oszczędzić niemałe sumy. Dlatego warto zainteresować się usługami dobrych biur rachunkowych, specjalizujących się w szwedzkim systemie podatkowym.